Tor’a Bağlanma

OnionShare penceresinin sağ alt kısmındaki “⚙” simgesine tıklayarak ayarlara gidin ve OnionShare’i Tor’a bağlamanın bir yolunu seçin.

_images/settings.png

OnionShare ile birlikte gelen tor işlemini kullan

Bu öntanımlı olandır, OnionShare’in Tor’a bağlanmasının en basit ve en güvenilir yoludur. Bu nedenle çoğu kullanıcı için bu tavsiye edilir.

OnionShare’i açtığınızda, kendisinin kullanması için arka planda önceden yapılandırılmış bir tor işlemi başlatır. Bu bilgisayarınızdaki diğer tor işlemlerine müdahale etmez, böylece Tor Browser veya sistemin tor işlemini kendi başına kullanabilirsiniz.

Tor Browser ile otomatik yapılandırmayı dene

Tor Browser indirdiyseniz ve iki tane tor işleminin çalışmasını istemiyorsanız Tor Browser’ın tor işlemini kullanabilirsiniz. Bunun çalışması için OnionShare kullanırken Tor Browser’ı arka planda açık tutmanız gerektiğini unutmayın.

Windows’ta sistem ``tor` işlemini kullanma

Bu oldukça gelişmiştir. Düz metin dosyalarını nasıl düzenleyeceğinizi ve yönetici olarak işleri nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekecektir.

Buradan Tor Windows Uzman Paketini indirin. Sıkıştırılmış dosyayı çıkarın ve çıkarılan klasörü C:\Program Files (x86)\ içine taşıyın. Data ve Tor klasörlerinin bulunduğu çıkarılan klasörü tor-win32 olarak yeniden adlandırın.

Bir denetim bağlantı noktası parolası oluşturun. (Parola için içeren yanılma araştır çalış intikam oluştur değişken gibi 7 sözcükten oluşan bir dizi kullanmak iyi bir fikir olacaktır). Sonra yönetici olarak bir komut istemi (cmd) açın ve parolanızın karıştırılan kodunu oluşturmak için tor.exe --hash-password komutunu kullanın. Örneğin:

cd "C:\Program Files (x86)\tor-win32\Tor"
tor.exe --hash-password "comprised stumble rummage work avenging construct volatile"

Karıştırılan parola çıktısı bazı uyarılardan sonra görüntülenir (bunları göz ardı edebilirsiniz). Yukarıdaki örnek için bu 16:00322E903D96DE986058BB9ABDA91E010D7A863768635AC38E213FDBEF olacaktır.

Sonra C:\Program Files (x86)\tor-win32\torrc konumunda yeni bir metin dosyası oluşturun ve HashedControlPassword kısmını sizin oluşturduğunuzla değiştirerek içine parolanızın karıştırılan çıktısını koyun:

ControlPort 9051
HashedControlPassword (the hash you generate from the password you picked above)

Yönetici komut isteminizde, az önce oluşturduğunuz uygun torrc dosyasını kullanarak tor işlemini bir hizmet olarak kurun (şurada açıklandığı gibi https://2019.www.torproject.org/docs/faq.html.en#NTService). Bunun gibi:

tor.exe --service install -options -f "C:\Program Files (x86)\tor-win32\torrc"

Artık Windows’ta bir sistem tor işlemi çalıştırıyorsunuz!

OnionShare’i açın ve “⚙” simgesine tıklayın. “OnionShare, Tor’a nasıl bağlanmalı?” altındaki “Denetim bağlantı noktasını kullanarak bağlan” seçeneğini seçin ve “Denetim bağlantı noktası” değerini 127.0.0.1 ve “Bağlantı noktası” değerini 9051 olarak ayarlayın. “Tor kimlik doğrulama ayarları” altında “Parola” seçeneğini seçin ve parolayı yukarıda seçtiğiniz denetim bağlantı noktası parolasına ayarlayın. “Tor Bağlantısını Test Et” düğmesine tıklayın. Her şey yolunda giderse, “Tor denetleyicisi ile bağlantı kuruldu” ifadesini göreceksiniz.

macOS’te sistem ``tor` işlemini kullanma

Henüz kurmadıysanız, önce Homebrew ve ardından Tor’u kurun:

brew install tor

Sonra Tor’u OnionShare’den gelen bağlantılara izin verecek şekilde yapılandırın:

mkdir -p /usr/local/var/run/tor
chmod 700 /usr/local/var/run/tor
echo 'SOCKSPort 9050' >> /usr/local/etc/tor/torrc
echo 'ControlPort unix:"/usr/local/var/run/tor/control.socket"' >> /usr/local/etc/tor/torrc

Ve sistem Tor hizmetini başlatın:

brew services start tor

OnionShare’i açın ve “⚙” simgesine tıklayın. “OnionShare, Tor’a nasıl bağlanmalı?” altındaki “Soket dosyasını kullanarak bağlan” seçeneğini seçin ve soket dosyasını /usr/local/var/run/tor/control.socket olarak ayarlayın. “Tor kimlik doğrulama ayarları” altında “Kimlik doğrulama yok, veya çerez doğrulaması” seçeneğini seçin. “Tor Bağlantısını Test Et” düğmesine tıklayın.

Her şey yolunda giderse, “Tor denetleyicisi ile bağlantı kuruldu” ifadesini göreceksiniz.

Windows’ta sistem ``tor` işlemini kullanma

Önce tor paketini kurun. Debian, Ubuntu veya benzer bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız, Tor Projesinin resmi deposunu kullanmanız tavsiye edilir.

Ardından, kullanıcınızı tor işlemini çalıştıran gruba ekleyin (Debian ve Ubuntu için bu debian-tor olacak) ve OnionShare’i sisteminizin tor işleminin denetim soketi dosyasına bağlanacak şekilde yapılandırın.

Bu komutu çalıştırarak kullanıcınızı debian-tor grubuna ekleyin (username ifadesini gerçek kullanıcı adınızla değiştirin):

sudo usermod -a -G debian-tor username

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatıldıktan sonra OnionShare’i açın ve “⚙” simgesine tıklayın. “OnionShare, Tor’a nasıl bağlanmalı?” altındaki “Soket dosyasını kullanarak bağlan” seçeneğini seçin. Soket dosyasını /var/run/tor/control olarak ayarlayın. “Tor kimlik doğrulama ayarları” altında “Kimlik doğrulama yok, veya çerez doğrulaması” seçeneğini seçin. “Tor Bağlantısını Test Et” düğmesine tıklayın.

Her şey yolunda giderse, “Tor denetleyicisi ile bağlantı kuruldu” ifadesini göreceksiniz.

Tor köprülerini kullanma

İnternet erişiminiz sansürleniyorsa, OnionShare’i Tor ağına Tor köprüleri kullanarak bağlanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. OnionShare, Tor’a köprü olmadan bağlanıyorsa köprü kullanmanıza gerek yoktur.

Köprüleri yapılandırmak için OnionShare’deki “⚙” simgesine tıklayın.

Yerleşik obfs4 takılabilir aktarımları, yerleşik meek_lite (Azure) takılabilir aktarımları veya Tor’un BridgeDB adresinden edinebileceğiniz özel köprüleri kullanabilirsiniz. Bir köprü kullanmanız gerekirse, önce yerleşik obfs4 olanları deneyin.